A gyorsan-sokat napjaink mottója lett. Fejlesztett változata a gyorsan-olcsón-sokat. A divatossá vált léböjt is egy ilyen fogyókúrás módszernek tűnhet, ám lényege nem a súlyveszteség, ez csak egy kellemes mellékhatása. A léböjt célja a méregtelenítés. Nem árt alaposan utána nézni, hogy hogyan és főleg mikor vágjunk neki a folyadékon élésnek. Bár nevéből adódóan igen egyszerűnek tűnhet: csak folyékony, lé állagú táplálék vihető be a szervezetbe, ám magam sem gondoltam, hogy ennél sokkal bonyolultabb a történet és nem kezdhetek bele azonnal, akkor holnaptól csak iszom felkiáltással!
Horváth Anita dietetikus szakértőt kértem meg, hogy oszlassa el a tévhiteket és adjon tanácsot méregtelenítés ügyben.
Anita szerint sajnos vannak „léböjt kúra megszállottak”, de hetente alkalmazni esztelenség, főleg heti 2-3 napban, hiszen az ember csak kínozza magát és a szervezetét is. A méregtelenítés, mint olyan nem felesleges, hiszen a böjt mindig is egyfajta megkönnyebbülés a test számára, egy nap, vagy kettő amikor felmenthető az emésztés, a nehéz ételek, illetve fűszerek, koffein, adalékanyagok okozta stressz alól. Ahhoz hogy egy léböjt kúra elérje a célját nagy tudatosság szükséges és ajánlott hiteles forrásból utána járni, vagy megkérdezni egy szakembert. Egészséges embereknek a havi egy-két alkalom bőven elég, aki úgy érzi gyakrabban lenne rá szüksége, tartson heti egy napot vagy havi egyszer három-négy napos böjtöt.
Véleményem szerint, akinek gyakrabban lenne rá szüksége, annak nem fog eszébe jutni havonta a méregtelenítés, hiszen akkor a hétköznapokon is odafigyelne a táplálkozáAsra.
A méregtelenítés azon túl, hogy felfrissíti a testünket, a szellemünkkel is jót tesz. Növeli koncentrációs képességet és javítja a memóriát, az állóképességet és testkontrollt. Szépíti a bőrt és a körmöket. Csökkenti a magas vérnyomást, segíti az emésztést és a keringési betegségben szenvedőknek is ajánlott.
Egy körültekintő ember nem in medias res cselekszik. Edzés előtt bemelegítünk, edzés után lelazítunk. Léböjt előtt és után is ezt kell tenni. Fokozatosan kell hozzászoktatni a szervezetet a szilárd táplálék megvonásához. de a kúra közben figyelni kell rá, hogy valóban ne fogyasszunk kávét, vagy igyunk alkoholt. Kerüljük el a cigarettát is.
A dietetikus felhívja a figyelmet több tipikus hibára is. Nem megfelelő, ha valaki egyik napról a másikra vág bele a kúrába. Természetes, hogy ebben az esetben rosszul lesz. A napi négyszeri „csodaleves” fogyasztásánál hiányzik a változatosság. Aki pedig a cukros leveket iszik a kúra alatt, az többet árt, mint használ magának. Akik fogyni szerettek volna a kúrától, nagyon megörülnek a hirtelen súlyveszteségnek, de ez sajnos nem a tartós. „Ideiglenes hatás, hamar visszaszökik a súly, ráadásul sikerült a szervezetet megkínozni (éheztetés) ha alapos volt, akkor demineralizálta magát az illető és az immunrendszerét is sikerül padlóra küldeni, szóval sápadt és remegős lesz, de vékony. Aztán amint visszamegy a súly újra kezdi a böjtöt, fogyás – hízás – léböjt, ez egy ördögi kör, csak épp a szervezete egyre rosszabb állapotban kerül ki belőle, ráadásul ebben az esetben a szervezet minden erejével igyekszik majd megkötni a számára hasznos anyagokat - ergo hízik az illető.”
A kúra lehet öt napos is akár, de fórumokon olvastam 10-12 napos ásványvíz kúrákról is, amit nehezen tudok elképzelni. Minden léböjt kúrával foglalkozó honlap feltétlenül ajánl egy kis mozgást és az ásványi anyagok természetes, koncentrált pótlását, például adalékanyag mentes vitaminokkal.
Szóval, ha belevágunk egy ilyen apró méregtelenítésbe, akkor mindenképpen készüljünk fel rá alaposan és gondolkodjunk előre, főleg a változatosságra figyelve. Igyunk inkább zöldség leveket és különböző gyógyteákat. Az ismert recept megosztó portálokon kiváló italokat lehet találni.
S bár a böjt tavaszi szokás, de az átmulatott fesztiválok után megszabadíthatjuk szervezetünket a káros party maradékoktól és felfrissülve vághatunk neki az ősznek. Lére fel!
Utolsó kommentek